گیربکس چیست : گیربکس یا به عبارتی چرخدنده پیشرفته یک سیستم انتقال و افزایش قدرت توصیف می گردد که دور و سرعت موتور را کم و آن را تبدیل به قدرت(گشتاور خروجی) می نماید یعنی دور خروجی کاهش یافته ولی گشتاور آن بسیار افزایش خواهد یافت.درگیربکس یا الکتروگیربکس ها روش و کیفیت ساخت چرخدنده ها ، اتصالات پوسته ، پوشش ، یاتاقان و دیگر اجزا بسیار حائز اهمیت است زیرا کیفیت بالای اجزای نامبرده ، بخصوص چرخدنده ها وشفت(شافت) موجب افزایش راندمان و کارایی گیربکس و کاهش دما (پرت حرارتی )و نویز(پرت صوتی) می شود.

گیربکس ها انواع مختلفی دارند که مهم ترین وپرکاربردترین آنها عبارتند از :

1-  گیربکس حلزونی      2- گیربکس هلیکال (شافت مستقیم)      3-گیربکس خورشیدی

4- گیربکس صنعتی و خاص      5- گیربکس آویز     6- گیربکس کرانویل

گیربکس حلزونی،انواع گیربکس حلزونی،گیربکس،الکتروگیربکس،گیربکس چیست


راهنمای انتخاب گیربکس یا الکتروگیربکس :

پارامترهای اساسی که باید در انتخاب گیربکس در نظر گرفته شود به شرح زیر می باشند:

1- توان در صورتی که ورودی باشد       Kw1,HP1

2- توان در صورتی که خروجی باشد      Kw2,HP2

3- گشتاور نیروی خارجی M2                  DeNm

4- دور ورودی N1                                          rpm

5- دور خروجیN2                                          rpm

6- نسبت تبدیل                                                    i

7- بازده گیربکس                                                  d

8- ضریب کار                                                      s.f

توان هایی که در گیربکس ها ارائه می شود توان ورودی آنها می باشد که برای محاسبه توان خروجی هر الکتروگیربکس به شکل زیر محاسبه می گردد.

Kw2(HP2)=Kw1(HP1)*d

گشتاور خروجی M2 : مقادیرM2 باید مقادیر واقعی گشتاور خروجی گیربکس باشند زیرا بازده گیربکس را در محاسبه آنها در نظر گرفته شده است .این مقادیر باید مساوی یا بیشتر از گشتاور نیروی مورد نیاز برای کار ماشین یا دستگاه مورد نظر حساب گردد.

ضریب کار s.f : چون گیربکس ها اغلب تحت بار متغیر کار می کنند بهتر است گیربکسی انتخاب شود که ضریب آن همگام و بهینه با نوع کار و عملکرد آن باشد .این ضریب به ما این امکان را می دهد که در انتخاب الکتروگیربکس ، مشخصات مناسب جهت کار موردنظر را می دهد. جداول زیر ضرایب کاری را که باید در انتخاب گیربکس یا الکتروگیربکس در نظر گرفته شوند نشان می دهد.

نحوه انتخاب گیربکس،انواع گیربکس،گیربکس چیست،راهنمای انتخاب گیربکس،دانلود کاتالوگ گیربکس،عملکرد گیربکس،الکتروگیربکس،گیربکس پویا،پویا گیربکس، گیربکس پویا گیربکس،گیربکس شاکرین،شاکرین گیربکس،

نکات قابل توجه در انتخاب گیربکس :در مواردی که باید مقادیر بالا را در 1/2 ضرب کرد: 1- محرک موتور احتراقی 2- کار با برگشت گیربکس 3-  وقتی که مقدار بار به طور لحظه ای زیاد می شود.در انتخاب گیربکس یا الکتروگیربکس حتماً باید به نکات زیر توجه نمود : نوع ماشینی که گیربکس برای آن انتخاب شدهدمای محیطشرایط محیط(گرد و خاکی ، رطوبتی ، یخ زده ، استوایی و ...)موتور محرک(نوع و مشخصات الکتروموتور)نوع انتقال بین الکتروموتور و گیربکس (مستقیم ، از طریق کوپلینگ کلاچ ، واریاتور)آرایش محورمقدار بار شعاعی و یا پیشران و علل آن.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گیربکس اینجا کلیک کنید(مقالات الکتروگیربکس).


گیربکس,الکتروگیربکس,موتورگیربکس,گیربکس چیست،انواع گیربکس،راهنمای انتخاب گیربکس،gearbox